Zločinné ideologie 20. století: komunismus a nacismus V.část

25. 10. 2014 11:26:52
Před blížící válkou se obě ideologie natolik sblížily, že začaly spolupracovat v porcování Evropy. Poté co provedl Stalin zničující čistku v armádě, která přinesla víc jak 35 000 mrtvých, provedl v únoru 1938 čistku v armádě i Adolf Hitler. Pokud to, s ohledem na Stalinovu čistku, můžeme napsat čistkou. Nebyl žádný mrtvý, pouze se zbavil dvou svých dopůrců (Werner von Blomebrg a Werner von Fritsch)

V době Stalinova Velkého teroru si už Hitler nebral servítky. Začal veřejně vyhrožovat Československu a podnikat kroky k připojení Rakouska k Třetí říši. Dvanáctého března 1938, dosazený muž v rakouské vládě, ministr vnitra Seyss-Inguart za pomocí Berlína donutil rakouského kancléře Schuschnigga k odstoupení. Pak stačilo, aby Seyss-Inguart vydal rozhlasové prohlášení k obyvatelstvu Rakouska, v němž žádal o klid a rozvahu, a zaslat telegram Hitlerovi s žádostí o vojenskou pomoc. Hitler nelenil, a během půl hodiny dal rozkaz ke vstupu wehrmachtu do Rakouska. Vstup se nesetkal s žádným odporem. Naopak lidé wehrmacht vítali a rakouská armáda se připojila k wehrmachtu. Druhý den byl vydán výnos o spojení obou zemí. Desátého dubna bylo spojení v obou zemích odsouhlaseno referendem. Zatímco v Německu se jednalo o 99% hlasů, v Rakousku to bylo dokonce 99,7%.

12. září 1938 se členové Sudetoněmecké strany pokusili o puč, který nevyšel a vedoucí činitelé strany uprchli do Německa. 23. září byla nařízena všeobecná mobilizace čs. armády, a 29. září byla podepsána Mnichovská smlouva. Druhý den vláda mnichovský diktát přijala. Polská vláda se taky činila, a hned příští den se přihlásila o svou kořist: požadovala odstoupení Těšínska. 1. října začala okupace pohraničních oblastí německou armádou. Ten samý den vyslovila čs. vláda souhlas s odstoupením Těšínska, které polské vojsko začalo druhý den obsazovat. Následoval 9. říjen, kdy v Komárně začalo pětidenní jednání o připojení jižního Slovenska k Maďarsku. Druhého listopadu tzv. vídeňská arbitráž určila novou čs.-maďarskou hranici.

Sedmého listopadu zastřelil v Paříži sedmnáctiletý židovský mladík Herschel Grynszpan legačního radu Ernsta von Rath v domnění, že má před sebou německého velvyslance. Když se 9. listopadu v Mnichově slavilo výročí neúspěšného puče z roku 1923, věnoval Joseph Goebbels podstatnou část svého projevu útokům proti Židům; čímž vyvolal obrovský pogrom na Židy.

kn.jpg

V celém Německu vyrazili skupinky, složené především z příslušníků SA, proti židovským obchodům a synagogám. Ničili, zapalovali, zabíjeli. Výsledek: 91 židů mrtvých, 29 židovských obchodů zapáleno, 171 obytných domů a 10 synagog zničeno nebo zapáleno, 7500 obchodů zpustošeno. Na Hitlerův příkaz bylo té noci odvezeno do koncentračních táborů asi 35 000 Židů. Göring navíc přinutil Židy v Říši, aby společně vybrali miliardu říšských marek a zaplatili tak škody, které jim způsobili nacisté.

Třicátého ledna 1939 Hitler oznámil ve svém projevu plán "konečného řešení" židovského problému v Německu a požadoval navrácení bývalých německých kolonií. 27. února odmítlo Německo Československu udělit záruky, které slíbilo při podpisu Mmnichovské dohody. 14. března Slovenský sněm odhlasoval vytvoření samostatné Slovenské republiky. Druhý den začala okupace zbytku českých zemí.

MRS.jpg

20. května bylo v Moskvě zahájeno sovětsko-německé tajné jednání o paktu neútočení. Němci měli na paktu eminetní zájem, proto 20. srpna odeslal Hitler Stalinovi osobní dopis, v němž žádal urychlení podpisu, a to nejpozději do 23. srpna. Což se podařilo. Ministři zahraničí věcí Joachim von Ribbentrop a Vjačeslav Molotov podepsali v Moskvě německo-sovětský pakt o neútočení. Proto je znám jako "pakt Molotov-Ribbentrop". Domnívám se, že bude dobré se se zněnímpaktu seznámit.

Německo - Sovětská smlouva o neútočení

Moskva, 23. srpna 1939

Vláda Svazu sovětských socialistických republik a vláda Německé říše, přejice si upevnit věc míru mezi Sovětským svazem a Německem a opírajíc se o základní ustanovení smlouvy o neutralitě, uzavřené v dubnu 1926 mezi Sovětským svazem a Německem, se dohodly na následujích usatnoveních:

Článek I. - Obě Vysoké smluvní strany se zavazují, že se zdrží jakéhokoliv vzájemného napadaní, ať už samostatného nebo ve spojení s jinými mocnostmi.

Článek II. - Pokud by se jedna z Vysokých smluvních stran stala objektem válečného aktu ze strany třetí síly, druhá vysoká smluvní strana neposkytne této třetí síle žádným způsobem pomoc.

Článek III. - Vlády obou Vysokých smluvních stran budou v budoucnosti udržovat vzájemný styk za účelem konzultace, umožňující výměnou informaci o problémech týkajících se jejich společných zájmů.

Článek IV. - Žádná z obou Vysokých smluvních stran se nezúčastní jakéhokoliv spolčování sil, jež by přímo, nebo nepřímo bylo namířeno proti druhé straně.

Článek V. - Pokud by mezi Vysokými smluvními stranami vznikly v těch či oněch otázkách spory či konflikty, obě strany budou tyto spory či konflikty řešit výhradně mírovými prostředky, přátelskou výměnou názorů, a nebo, v tomto případě, bude-li to nezbytné, ustanovením příslušné komise pověřené urovnáním takového konfliktu.

Článek VI. - Tato smlouva se uzavírá na dobu deseti let s tím, že nevypoví-li ji jedna strana z vysokých smluvních stran před uplynutím této doby, bude platnost smlouvy automaticky prodloužena o dalších pět následujících let.

Článek VII. - Tato smlouva bude ratifikována v nejkratším možném čase. Ratifikační listiny budou vyměněny v Berlíně. Smlouva nabývá platnosti v okamžiku jeho podepsání.

Vyhotoveno ve dvou exempláří, v německém a ruském jazyce.

Za vládu Německé říše: Zplnomocněnec vlády SSSR: Joachim on Ribbentrop Vjačeslav Molotov

Tajný dodatečný protokol

Moskva, 23. srpna 1939

U příležitosti podepsání smlouvy o neútočení mezi Německou řiší a Svazem sovětských socialistických republik podepsaní zmocněnci obou stran vedli přísně důvěrné rozhovory o vymezení hranic vzájemných sfér vlivu ve východní Evropě. Tyto rozhovory vedly k následujícm závěrům:

1. - V případě nového územního a politického uspořádání oblastí náležejících k pobaltským státům ( k Finsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě (bude severní hranice Litvy tvořit rozhraní mezi sférami vlivu Německa a SSSR). V této souvislosti obě strany uznávají zájem Litvy na území Vilna.

2. - V případě nového územního a politického uspořádání oblastí náležejících polskému státu bude rozhraní sfér vlivu mezi Německem a SSSR tvořit zhruba linie řek Narev, Visla a San.Otázka, zda zájem obou stran bude vyžadovat udržení nezávislého polského státu a jakými hranicemi má být tento stát vymezen, bude moci být definiticnbě vyřešena teprve v průběhu dalšího politického vývoje. V každém případě budou obě vlády řešit tuto otázku přátelskou dohodou.

3. - Pokud jde o jihovýchodní Evropu, sovětská strana zdůraznila svůj zájem na Besarabii. Německá strana potvrdila svůj naprostý nezájem o tyto oblasti.

4. - tento protokol budou obě strany považovat za přísně tajný

Za vládu Německé říše: Zplnomocněnec vlády SSSR: Joachim von Ribbentrop Vjačeslav Molotov

Přesně za měsíc 28. září, po okupaci Polska podepsali nacistí a komunisté další smlouvu:

Německo-sovětská smlouva o hranicích a přátelství

Moskva 28. září 1939

Vláda Německé říše a vláda SSSR považují po zhroucení polského státu za svůj výlučný úkol znovu nastavit mír a pořádek v této oblasti a zajistit obyvatelům, kteří zde žijí, mírumilovný život ve shodě s jejím národním charakterem. Za tímto účelem se obě vlády dohodly na následujícím:

Článek I. - Vláda Německé říše a vláda SSSR určily za hranice svých přirozených národních zájmů na území bývalého polského státu linii, která je vyznačena na přiložené mapě a která bude přesněji popsána v dodatečném protokolu.

Článek II. -Obě dvě strany uznávají hranice svých přirozených zájmů vymezenou v článku I. za definitivní a odmítají vměšování třetích sil do tohoto řešení.

Článek III. - Nutnou reorganizací veřejné správy převezme na území ležících západně od linie vyznačené v Článku I vláda Německé říše; na územích ležících východně od této linie vláda SSSR.

Článek IV. - Vláda Německé říše a vláda SSSR považují za pevný základ pro další rozvoj vztahů mezi oběma národy.

Článek V. - Tato smlouva podléhá ratifikaci a ratifikační listiny budou v nejkratším možném čase vyměněny v Berlíně. Smlouva nabývá platnosti podpisem. Vyhotoveno ve dvou exmeplářích, v německém a ruském jazyce.

Za vládu Německé říše: Z pověření vlády SSSR: Joachim von Ribbenrop Vjačeslav Molotov

Tajný dodatečný protokol

Moskva, 28. září 1939

Podepsaní zplnomocněnci vyhlašují shodu vlády Německé říše a vlády SSSR v následujících otázkách: Tajný dodatečný protokol podepsaný 23. srpna 1939 se pozměňuje v Článku I. v tom smyslu, že území Litevského státu připadá do sféry vlivu SSSR, zatímco na druhé straně lublinské vojvodství a část varšavského vojvodství spadají do sféry vlivu Německa (viz mapa přiložená k dnes podepsané smlouvě o hranicích a přátelství). Jakmile vláda SSSR provede na litevském území zvláštní opatření na ochranu svých zájmů, bude současná německo-litevská hranice pozměněna v souladu s přirozenou a jednoduchou hraniční čárou tak, aby litevské území rozprostírající se jihozápadně od linie vyznačené na přiložené mapě připadlo k Německu. Dále se prohlašuje, že platné hospodářské dohody mezi Německem a Litvou nebudou dotčeny výše zmíněnými opatřeními Sovětského svazu.

Za vládu Německé říše: Z pověření vlády SSSR: Joachim von Ribbentrop Vjačeslav Molotov

Tajný dodatečný protokol

Moskva, 28. září 1939

Podepsaní zplnomocněnci vyhlašují u příležitosti uzavření německo-sovětské smlouvy o hranicích a přátelství svou shodu v následující věci: Obě strany nebudou tolerovat žádnou polskou agitaci směřující proti území druhé strany. Potlačí v zárodku takovou agitaci na svých územích a budou se vzájemně informovat o vhodných opatřeních v tomto směru.

Za vládu Německé říše: Z pověření vlády SSSR: Joachim von Ribbentrop Vjačeslav Molotov

Důvěrný protokol

Vláda SSSR nebude klást překážky říšským státním příslušníkům a ostatním osobám německého původu, žijícím na území pod její pravomocí, jestliže se rozhodnou emigrovat do Německa nebo na území pod jejich pravomocí. Souhlasí, aby tyto přesuny řídili zástupci říšské vlády ve spolupráci s odpovědnými místními úřady a aby byla chráněna majetková práva emigrantů. Odpovídající závazek přebírá vláda Německé říše vůči osobám ukrajinského a běloruského původu, žijícím na území pod jejich pravomocí.

Za vládu Německé říše: Z pověření vlády SSSR: Joachim von Ribbentrop Vjačeslav Molotov

Prohlášení vlády Německé říše a vlády SSSR z 28. září 1939

Poté co vláda Německé říše a vláda SSSR dnes podepsanou smlouvou definitivně vyřešily problémy, které vznikly zhroucením polského státu a vytvořily tak pevný základ pro trvalý mír ve východní Evropě, vyjádřují vzájemně své přesvědčení, že by sloužilo skutečným zájmům všech národů, kdyby skončil válečný stav existující v současnosti mezi Německem na jedné straně a Anglií a Francií na straně druhé. Obě vlády proto společně zaměří své úsilí, případně ve spojení s ostatními mírovými silami, k co nejrychlejšímu splnění tohoto cíle. Jestliže však úsilí obou vlád vyzní naprázdno, bude to důkazem, že Anglie a Francie jsou odpovědný za pokračující válku, načež, v případě pokračování války, budou se vláda Německa a SSSR vzájemně konzultovat o nutných opatření.

Za vládu Německé říše: Z pověření vlády SSSR: Joachim von Ribbentrop Vjačeslav Molotov

Pakt mezi Hitlerem a Stalinem (nacismem a komunismem) ze srpna 1939, který překvapil demokratické státy a uvrhl svět do II. světové války, je symbolický ve svém porozumění mezi komunismem a fašismem. Druhý pakt, označovaný jako "smlouva o přátelství", ratifikovaný 28. září 1939, se nejčastěji přechází mlčením - dějiny ho neznají. V prvním i druhém případě byly k oficiálním textu připojeny tajné protokoly. Tento fakt však sovětští představitelé vždycky skrývali. Nacisté jednali obdobně. I v nejhorších obdobích krvavé války, v nichž se obě země postavily proti sobě, ani Sovětský svaz, ani Německo existenci těchto protokolů nikdy nezmínily. Těsně před německou porážkou vydal dokonce ministr zahraničí Ribbentrop rozkaz, aby se spisy o této věci zničily. Jeden úředník si však u sebe ponechal jednu kopii, kterou později předal Britům. Londýn však raději existenci těchto vzácných dokumentů přešel mlčením, aby nezpůsobil Stalinovi, svému spojenci, vážné potíže. ( Thierry Wolton: Rudohnědá nemoc 20. století)

18. března 1940 Hitler během schůzky s Mussolinim přiznal, že právě díky německo-sovětskému paktu může nyní proti Francii soustředit svých šedesát nejlepších divizí. Poté co byla porážka Francie dokonána, povolal si Molotov Schulenberga, aby mu vyjádřil "nejvřelejší blahopřání sovětské vlády ke skvělým úspěchům německých ozbrojených sil".

Kominterna koncem září 1939 vydala směrnici v němž upřesňovala, že "to není fašistické Německo, kdo podporuje kapitalismus, nýbrž reakcionářská a antisovětská Anglie. Dnes není na pořadu dne boj proti fašismu, ale boj proti kapitalismu."

Proto se komunisti nezapojili do odboje proti německým okupantům. Ten zůstal především na bedrech armádních důstojníků, Sokolů, národních socialistů a dalších. Komunisti to dotáhli tak daleko, že odmítli bojovat v zahraničních jednotkách. Teprve poté co bylo napadeno SSSR se probrali ze své "kolaborace".

Dobré spaní, a zítra touhle dobou

Autor: Vladislav Svoboda | sobota 25.10.2014 11:26 | karma článku: 22.17 | přečteno: 811x

Další články blogera

Vladislav Svoboda

1. díl Listopad-jiný pohled

Aniž jsme si to tehdy uvědomovali, tak od 17. listopadu se všude vyskytovali agenti StB. Počínaje Činoherním klubem nebo balkónem Melantrichu. Bohužel naše dění ovlivňují dodnes.

29.3.2024 v 7:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Utajená inflace

Statistický úřad a informační zdroje nás každý měsíc bombardují informacemi o výši inflace. Jenomže v této statistice není zahrnutá jiná - utajená inflace.

7.9.2023 v 11:11 | Karma článku: 26.22 | Přečteno: 520 | Diskuse

Vladislav Svoboda

21.srpen 1968

Dnes určitě vyjde hodně článků o srpnových událostech. Ale já bych se dnes rád vrátil k dvěma událostem z té doby, o kterých jsem se nikde nedočetl.

21.8.2023 v 10:27 | Karma článku: 23.43 | Přečteno: 809 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Košický vládní program

Ve skutečnosti byl už schválen 29. března 1945 v Moskvě kam přijeli představitelé exilových stran. Sociální demokracie přijela se svým tzv. Akčním programem, který kupodivu ze stolu smetl sociální demokrat Fierlinger.

4.10.2021 v 12:48 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 290 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 25.12 | Přečteno: 433 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.40 | Přečteno: 298 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 518 | Diskuse
Počet článků 267 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1453

Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...