Zločinné ideologie 20. století: komunismus a nacismus X. část

30. 10. 2014 11:26:43
Nejenom východní Evropu zasáhl mor komunismu, ale i Asii; a to často v té nejodpornější podobě, která si nezadala nic z toho nejhoršího co přinesl německý nacismus.

Podle seriozních odhadů se pohybuje počet obětí komunistické zvůle v Číně v desítkách milionů, včetně statisíců Tibeťanů. Kromě toho prožili desítky milionů "kontrarevolucionářů" dlouhá období svého života ve vězeňském režimu a možná dvacet milionů v nich zahynulo. Ne nadarmo Teng Siao-pcheng poznamenal, že masakr na Tchien-an-men v červnu 1989 (asi tisíc mrtvých) byl v podstatě zanedbatelný, proti tomu co Čína v minulosti zažila.

První velká stranická doložená čistka proběhla už v letech 1930 - 1931; stála život 20 000 členů strany. Počátkem roku 1943 vypuklo nové kolo čistek. Hlavní postavou čistek byl Kang Šeng, vyškolený sovětskou NKVD, který v průbehu jednoho shromáždění ukázal na přítomné a řekl: "Vy všichni jste agenty Kuomintangu...proces vaší převýchovy bude ještě dlouho trvat."

vc.jpg

V dlouholeté občanské válce se nakonec podařilo komunistům vyhrát a 1. října 1949 vyhlasit Čínskou lidovou republiku (ČLR). Nelenili, ihned anektovali východní Turkestán (dnešní autonomní oblast Sin-ťiang) a v roce 1950 Tibet (oficiálně až v roce 1951).

Rudý teror se vztahuje především k roku 1951, (dva roky poté co komunisti vyhrajou v občanské válce) kdy se rekordem stává jedna noc v Šanghaji, kdy je zatčeno 3 200 lidí. V Kantonu je během deseti měsíců zatčeno 89 000 lidí, z nichž je 23 000 odsouzeno k trestu smrti...Mao Ce-tung v roce 1957 uvedl, že v té době bylo zlikvidováno 800 000 "kontrarevolucionářů".

V roce 1956 byla vyhlášena pod heslem "Ať rozkvétá sto květů umění, ať soupeří sto škol učení", kampaň "Sta květů", v jejímž rámci byli intelektuálové vyzváni, aby dali kritikou podněty pro další zlepšení země. Když se ale kampaň postupně zvrhla v kritiku vládnoucího režimu, následovala kampaň proti pravičákům (1957), která odsoudila statisíce lidí, převážně intelektuálů, k smrti nebo převýchově.

V tom samém roce vypukla revolta odpůrců čínského komunistického režimu v tibetských provinciích Kham a Amdo. Ale na plno odpor vypukl v Lhase 10. března 1959. Při povstání bylo zabito víc jak 86 000 Tibeťanů. Další, včetně dalajlámy, museli odejít do exillu. Tibetský partyzánský odboj vydržel až do roku 1962!

Poté co byl odhalen Stalinův kult, což se Mao-Ce-tungovi nelíbilo, došlo k postupné roztržce mezi ČLR (která požadovala po SSSR jaderné zbraně) a SSSR. ČLR odmítla podepsat smlouvu o zákazu jaderných zkoušek, a začala vůči SSSR klást územní požadavky. Postupně začala vypovídat oboustranné smlouvy se SSSR a vypovídat sovětské "specialisty" ze svého území. Vše vyvrcholilo několika ostrými pohraničními konflikty, které skončily naprostým vítězstvím SSSR. Nejzávažnější boje proběhly v březnu 1969 o ostrov Damaňskij na Ussuri a u jezera Žalanaštol v Kazachstánu.

V roce 1958 se rozhodl "velký kormidelník" Mao Ce-tung v rámci druhého pětiletého plánu radikálními a ekonomickými opatřeními rychle zvyšovat čínskou produkci a dohnat během patnácti let světové velmoci. Z toho vznikl název Velký skok.

veskok.jpg

Výsledkem byl největší hladomor v čínských dějinách. Nesmyslené akce typu vyhlazení vrabců požírajích zrno, mělo za následek přemnožení parazitů. Úmrtnost díky hladomoru byla v některých vesnicích 50procentní. Podle oficiálních údajů Číny z roku 1988 měl hladomor 20 milionů obětí. Jiné neoficiální zdroje uvádí až 43 milionů obětí.

V rámci Velkého skoku bylo obyvatelstvo rozděleno do desetitisíců komun, které měly být soběstačné a odpovědné za své výsledky. Maovým dlouhodobým cílem bylo zlikvidovat rodinu, peníze a soukromé vlastnictví. Z nařízení vlády musela každá komuna vybudovat vlastní vysoké pece, a tím zvýšit produkci oceli. Přitom však nebyl zabezpečen přísun železné rudy ani paliva, takže obyvatelé byli nuceni tavit své nářadí a oheň živit dřevěným vybavením svých domovů, včetně domů. Když nářadí došlo, bylo obyvatelstvo lidovými komisaři nuceno jít do hor hledat "železnou rudu", a to i v případě kdy bylo jasné, že žádnou nemůžou najít. Zoufalí lidé házeli do "vysokých pecí" některé kameny, které aspoň vypadaly jako kov. Výsledek snad není třeba připomínat. "Velký skok" měl za následek oslabení Maovi pozice, což se stalo motivem takzvané "kulturní revoluce", kdy se Mao potřeboval zbavit některých členů vedení strany (Liu šao-čchio, Teng Siao-pcheng a další)

Prvního června 1966 se v rozhlase přenáší čtení plakátu od Nie Yuanzi, který vyzýval k boji a představil protivníka jako ďábla: "Skoncujme s dohledem revizionistů nad námi a s jejich zhoubným spiknutím, rozhodně, radikálně, totálně, úplně! Zničme všechny strašidla, všechny revizionisty typu Chruščova!"

Miliony žáků a studentů se tedy organizují v tzv. Rudých gardách, a zahajují kampaň proti čtyřem přežitkům - starému myšlení, kultuře, obyčejům a návykům. Spatřují ve svých profesorech, vedoucích představitelích univerzit, a v obecních nebo provinčních úřadech, které se jich snaží zastat "monstra démony", pokud to nebyly "Dobytčí přízraky" nebo "plaziví duchové". Výzva ke "zničení všech monster", nebyla prázdným slovem.

rudg.jpg

"Třídní nepřítel", navlečený do plakátů, klobouků a směšných hadrů, donucených pohybovat se v grotestních postojích, obličej umouněný černým inkoustem, měl ztratit lidskou důstojnost. Profesor Ma, což znamená "kůň", se musel pást. Jako důkaz viny stačí znalost cizího jazyka, pobyt v zahraničí atd. Lidem odsouzených k smrti byla před veřejnou popravou přeťata průdušnice a nahrazena ocelovou tubičkou - aby mohli dýchat, ale nemohli vykřikovat protistátní hesla.

V srpnu 1967 pekingský tisk chrlí: antimaoisté jsou "Krysy běhající po ulicích, zabte je, zabte je!" Výsledek? V Kungi-si byli za účasti místních kádrů KSČ snědeno 137 lidí, především vedoucích představitelů středních škol. Někteří rudí gardisté si nechali vařit lidské maso v kantynách. Ne nadarmo 18. srpna 1967 prohlásil Mao: "Nechceme vlídnost, chceme válku!"

Rudé gardy spálily dokonce dekorace a kostýmy pekingské opery ve prospěch "současných revolučních oper na současné téma", ničí se staré budhistické chrámy a mniši jsou rozehnáni, spáleny Staré rukupisy, rozbity náhrobky na hřbitovech. Navrhují zakáz chovat kočky, ptáky a pěstovat květiny. Ostříhají ty, kteří mají dlouhé, napomádované vlasy. Rozstříhají úzké kalhoty, utrhávají vysoké podpadky, rozřezávají špičaté boty a nutí přejmenovávat obchody na odpovídající jména. Vznikají stovky "Rudých orientů", bez dovolení vnikají do bytů a provádějí domovní prohlídky, zabírají peníze a zlato pro místní úřady. Rozbíjejí, rabují a často konfiskují celou domácnost nebo její část. Ponižování, nadávky, kopance těm, kdo jsou prohledáváni, se stávají téměř pravidlem.

Rudí gardisté, kteří používají jako hlavní bojový prostředek únos, mají vlastní vězeňský systém na každé škole, na každém úřadě, v každé továrně. V těchto "chlévech", těchto "dírách", "učebnách" se neoprávněně vězní, vyslýchá, neustále mučí, a to s velkou vynalézavostí a představivostí. "Kulturní revoluce", jak ji nazýval Mao Ce-tung vyzvedla do popředí Maovy citáty. Mao Rudé gardy ujišťoval, že jim patří svět. "Budoucnost Číny patří Vám. V jedné písni Rudých gard se zpívá: "Strana je naší matkou, naším otcem." Zfanatizovaná mládež vedená maovými hesly vycházející z jeho knížky 427 citátů tzv. Rudé knížky (vyšla asi v 900 milonovém nákladu) se zříkala i svých rodičů. Je zaznamenán i případ deseti či jedenáctiletého kluka, který na svého neprávem zavřeného otce řval: "Jsi kontrarevolucionář a hanba rodiny. Způsobil jsi těžké ztráty vládě. Zasloužil jsi vězení. Jediné co ti mohu říci, je to, že bys ses měl napravit, jinak dostaneš co ti patří."

vk.jpg

Mao byl oslavován jako bezmezný vladař a označován jako "velký kormidelník" a "nejrudější z rudých sluncí v našich srdcích". Každý den začínal rituálem "tance věrnosti" - džiga s přiložením ruky k čelu a k srdci na znamení toho, že mysl i srdce překypují bezmeznou láskou k Maovi. Prostřednictvím zfanatizované mládeže v Rudých gardách se prováděly čistky mezi komunistickými kádry (60% z nich bylo odstraněno ze svých míst).

Závěr konce Rudých gard sklouzl do "občanské války", což je asi nejvystižnější výraz proto co se dělo. 27. května 1967 propukly mezi frakcemi Rudých gard bitvy. Jen v červenci a srpnu si v Kantonu vyžádaly přes 900 mrtvých. V bojích bylo použito i dělostřelectvo.

V květnu 1984 zveřejnil Ústřední výbor KSČ (měli stejnou zkratku jako naši komunisté) počty týkající se Velké kulturní revoluce: 4,2 milionů lidí zatčeno a vyšetřováno, 1,7 milionu lidí zemřelo nepřirozenou smrtí, 135 000 lidí bylo označeno za kontrarevolucionáře a popraveno, 237 000 bylo zabito, 7,1 milionů bylo zraněno nebo zmrzačeno a 71 000 rodin bylo rozbito.

Po smrti Mao Ce-tunga v září 1976 nastal boj o moc. "Banda čtyř"" (vedená vdovou po Mao Ce-tungovi - Ťiang Čching) usilovala o převzetí moci. Ale po smrti druhého muže ČLR Čou En-laje v lednu 1977, zvítězilo mocenské křídlo rehabilitovaných vedené Teng Siao-pchingem, který sehrál rozhodující roli v otvírání ČLR západu a budování brutálního kapitalismu 19. století v komunistické Číně.

A jaké stanovisko nabídli soudruzi k Mao Ce tungovi? Zde je:

V tomto období došlo ke zneužití některých chyb Mao Ce-tunga z posledních jeho let Maovou manželkou Ťiang Čchin a jeho blízkým spolupracovníkem Lin Piaoem. Bez vědomí Mao Ce-tunga, tato ultralevičácká kontrarevoluční klika rozpoutala aktivity, které znamenaly pro zemi a její obyvatele největší ztráty od založení ČLR. Přes tyto hrubé chyby, které Mao Ce-tung udělal za "kulturní revoluce," jeho celoživotní zásluhy o čínskou revoluci zdaleka převyšují jeho omyly.

Je obdivuhodné jak komunisti dokáží v rámci svého vládnutí vše správně zdůvodnit. Dokázali i zdůvodnit masakr na náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-menKnang-čchang), kde to zpočátku vypadalo jako smuteční shromáždění na počest zesnulého generálního tajemníka a reformátora KSČ Hu Yaobanga, který byl v roce 1987 zesazen.

tiananmen.jpg

22. dubna 1989 pochodovali studenti v počtu 100 000 na náměstí Nebeského klidu, aby se zúčastnili pohřbu Hu Yaobanga a současně podali petici ministerskému předsedovi Li Pengovi. Požadavky byly skromné: více svobody slova, větší ekonomické svobody a boj proti korupci. Nadšení mladých lidí nakazilo i ostatní a začali se k nim přidávat i dělníci. Tak se demonstrace rozrostly na úctyhodný milion účastníků. Vedení KSČ povolalo vojsko a během šesti týdnů bylo kolem Pekingu rozmístěno víc než 200 000 vojáků.

namklidu.jpg

V noci ze 3. na 4.června dostali vojáci rozkaz k přesunutí tanků na náměstí a k zahájení střelby do demonstrantů. Oficiální počet obětí na životech odhadlo vedení KSČ na 200 až 300 obětí. Neoficiálně se hovoří o 800 až 3000 obětí. Komunisté jsou u moci stále, přestože popřeli celou marx-leninskou ideologii. Své postavení drží pevně, i když se hongkongští studenti brání jejímu pojetí demokracie.

kim.jpg

Od roku 1919 existovali v Koreji dvě skupiny, hlásící se k bolševismu. Jelikož Moskva nedala okamžitě přednost ani jedné z nich, zuřil mezi nimi bratrovražedný boj. Boj si vyžádal několik stovek mrtvých a donutil Kominternu, aby se pokusila prosadit jednotu korejského hnutí. Kim ir-sen (z ruštiny, korejsky Kim Il-song), byl pouhý velitel jedné z protijaponských geril v Mandžunsku, byl dosazen Sověty na úkor komunistů působících v zemi. V září 1945 docházi v Pchjongjangu k jistému počtu vražd komunistických předáků, kteří jsou v opozici vůči Kim Ir-senovi (např. Hjong Čun-hjok).

Korea byla po válce rozdělena přibližně 38. rovnoběžkou. Sever obsadil Sovětský svaz a jih USA. Na severu (KLDR) začalo jako všude kam vstoupila sovětská vojska znárodňování a upevňování komunistické moci. Po pár letech vládnutí se Kim-Ir-senovi podařilo přesvědčit Stalina, že ve válce dokáže rychle zvítězit a začlenit jih země do jednotné komunistické Koreje, a Stalin mu dovolil připravit útok. 25. června 1950 vtrhli korejští komunisté do Jížní Koree. Na apel OSN vznikla koalice států v čele USA, která měla proti Severní Koreji vést útok. Když americký útok zvrátil počáteční úspech Severní Koreje, Stalin poskytl Kim Ir-senovi naději, že na zachránu Severokorejců přijdou čínští "dobrovolníci". Mao se zapojením čínských vojáků váhal. Ślo mu o dostatečnou skrytou vojenskou pomoc Sovětského svazu, která by vyrovnala zaostalost čínských ozbrojených sil, zvláště zdůrazňoval význam sovětské letecké podpory. V říjnu 1950 vstoupila čínská armáda do Koreje. Během války pošle ČLR celkem 2.3 milionů vojáků. Z toho jich padlo 148 000 (dle USA 400 000). SSSR dodalo 23 000 vojáků, většinou letců a měl 282 padlých. Vojsk OSN bylo cca 1 milion. Z toho padlo 118 515 vojáků.

kv.jpg

V roce 1953 se fronta stabilizovala v podstatě na stejné hranici z které válka vyšla. Od té doby funguje pouze příměří. Mírová smlouva doposud nebyla podepsána.

V KLDR se nechází značné množství pracovních táborů. Odhaduje se, že za 45 let (1953 až 1998) zemřelo v táborech přibližně 1,5 milionů lidí. O jaký stát se jedná stačí citace článku číslo 3 komunistické strany: "Autoritu našeho vůdce, budeme prosazovat za všech okolností." (Skutečně nejde o Adolfa Hitlera) Díky systému zablokování tlačítek umožňují rozhlasové a televizní stanice sledovat pouze státní stanice. Od roku 1953 do roku 1998 se podařilo pouhým 700 lidem útěk do zahraničí.

koh.bmp

V polovině šedesátých let zavedl Kim Ir-sen svou vlastní variantu socialismu tzv. "Čučche" (absolutní soběstačnost). Čučche je i zároveň severokorejský kalendář, který začíná narozením Kim Ir-sena (15. duben 1912), přičemž Kim Ir-sen přikázal lékařům, ať zařídí jeho dožití 120 let.

dz.jpg

V 70letech začala KLDR ekonomicky upadat. V letech 1996 - 1999 prupukl v KLDR hladomor, při kterém zemřelo cca 60 000 až 90 000 lidí. Kim Ir-sen, který měl v každém autobuse vyhrazeno své místo (kdyby náhodou nastoupil), zemřel 8. července 1999. Po něm převzal vládu nad zemí jeho syn Kim Čong -il (Kim Čen ir). V roce 2001 dostala KLDR humanitární pomoc v hodnotě 300 milionů USD z (imperialistických zemí-dle sloganu KLDR) USA, Jížní Koreje a Evropské unie. Další pomoc přichází z Číny, bez jejichž pomoci by KLDR nemohla fungovat.

KLDR má největší armádu na světě na počet obyvatel. Všichni schopní muži ve věku 18 - 30 let jsou ve vojenské službě. V roce 2002, po příkladu ČLR, vznikla průmyslová zóna Kesong. Devátého října 2006 uskutečnila KLDR podzemní výbuch jaderné hlavice. V prosinci 2011 zemřel Kim Čong-il, který ročně utratil 800 000 USD za luxusní koňak. Vlastnil 17 luxusních domů a rezidencí, a vlastnil filmotéku s 20 000 tituly (běžným občanům KLDR je sledování "západních filmů" zakázáno až pod trestem smrti). Po Kim Čong-ilovi přichází třetí Kim (nepřipomíná vám to nějaké středověké království?) Kim Čong-un, nemanželský syn Kim Čong - ila, který v letech 1993 až 1998 studoval v Bernu ve Švýcarsku. První věc kterou udělal, tento "vynikající soudruh" jak se mu říká, byla poprava strýce Čang Song -tcheta s celou jeho rodinou.

V roce 2011 se odhaduje, že v pracovních táborech je uvězněno přes 200 000 lidí. Dá se říct, že díky válce, hladomoru a popravám mají komunisté v KLDR na svědomí přibližně 2 miliony obyvatel.

Autor: Vladislav Svoboda | čtvrtek 30.10.2014 11:26 | karma článku: 20.14 | přečteno: 1017x

Další články blogera

Vladislav Svoboda

1. díl Listopad-jiný pohled

Aniž jsme si to tehdy uvědomovali, tak od 17. listopadu se všude vyskytovali agenti StB. Počínaje Činoherním klubem nebo balkónem Melantrichu. Bohužel naše dění ovlivňují dodnes.

28.3.2024 v 14:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Utajená inflace

Statistický úřad a informační zdroje nás každý měsíc bombardují informacemi o výši inflace. Jenomže v této statistice není zahrnutá jiná - utajená inflace.

7.9.2023 v 11:11 | Karma článku: 26.22 | Přečteno: 520 | Diskuse

Vladislav Svoboda

21.srpen 1968

Dnes určitě vyjde hodně článků o srpnových událostech. Ale já bych se dnes rád vrátil k dvěma událostem z té doby, o kterých jsem se nikde nedočetl.

21.8.2023 v 10:27 | Karma článku: 23.43 | Přečteno: 809 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Košický vládní program

Ve skutečnosti byl už schválen 29. března 1945 v Moskvě kam přijeli představitelé exilových stran. Sociální demokracie přijela se svým tzv. Akčním programem, který kupodivu ze stolu smetl sociální demokrat Fierlinger.

4.10.2021 v 12:48 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 290 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 12.62 | Přečteno: 125 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 14.84 | Přečteno: 280 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.53 | Přečteno: 484 | Diskuse
Počet článků 267 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1453

Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...