Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byli Češi udavači? A v klídku přežívali válku?

14. 06. 2018 9:43:51
Ano i tací byli, tak jako většina lid v celé Evropě. A jak napsal autor blogů, nic není černobílé. Jeden náš historik měl rozhovor s historikem z Nizozemska. A ten mu řekl 10 000 Holanďanů bojovalo proti Hitlerovi, ale zároveň...

25 000 jich bojovalo na straně Hitlera. Když si uvědomíme, že na straně nacistického Německa bojovali Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Bulharsko, Finsko a v jednotkách SS působilo dalších 350 000 dobrovolníků z porobených zemí. Zejména Rusové, Dánové, Norové, Valoni, Vlámové, Finové, Švédové, Francouzi, Chorvati, Lotyšové, Litevci, Estonci, Ukrajinci, Maďaři, Slováci, Albánci, Ázerbájdžánci a dokonce i Indové, tak z toho Češi vycházejí velice dobře.

Jen pro zajímavost uvedu některé SS divize složené se zahraničních bojovníků:

13. Waffen- Gebirds - Division der SS Handschar - z chorvatských muslimů

14. Waffen - Grenadier - Division der SS - 1. ukrajinská

15. Waffen - Grenadier - Division der SS - 1. lotyšská + 19. Waffen

20. Waffen - Grenadier - Division der SS - estonská

21. Waffen - Gebeirgs - Division der SS Skanderbeg - albánská

23. SS - Frewiling - Panzergrenadier - Divizion Nederland - 1.holandská + 34. Waffen

25. Waffen - Grenadien -Division der SS Hunyadi - 1.maďarská + 26. Waffen + 33. Wafen (jízdní divize)

27. SS - Freiwiklligen - Grenadier - Division Langemarck - vlámská

28. SS - Freiwilligen - Grenadier - Division Wallonien - valonská. U této divize byla španělská rota "Gruppe Ezgherra"

29. Waffen - Grenadier - Division der SS - 1. ruská, brutálně pomáhala potlačit Varšavské povstání

30. Waffen - Grenadier - Division de SS - běloruská č.1, uvádí se i jako Ruská č.2 - sloužili v ní Bělorusové, Rusové, Poláci, Ukrajinci, Tataři a Arméni

33. Waffen - Grenadier - Division der SS Charlemagne - francouzská

5. tanková divize SS "Wiking" v pluku "Norland" bojovali Dánové, Norové, Švédové! a Finové (1085) v pluku "Westland" bojovali Nizozemci a Belgičané. velitelem divize byl Belgičan León Degrelle

Dokonce existovala Britisches Freikorps - jednotka složená z britských zajatců

Dále k uvedeným jednotkám můžeme připočíst známou Ruskou osvobozeneckou armádu, vedenou ruským generálem Vlasovem.

Ke konci války se snažil Emanuel Moravec s divizním generálem Robertem Rychtrmocem o vytvoření české roty, která by bojovala na východě. Pro nezájem se jim to nepodařilo. Pouze pár Čechů, například Moravcův syn, bojovali v jednotkách SS.

Podíváme-li se po porobené Evropě, zjistíme že ve vedení značné části evropských států stanuli zrádci jako byl norský předsedy vlády Vidkuna Quislinga, jehož jméno se stalo synonymem zrady a kolaborace. Ale byli i jiní, například Pierre Laval, premiér Vichistické Francie a prezident této "republiky" maršál Philippe Pétain, slovenský prezident Tiso, maďarský maršál Horthy a někteří další. A to nemluvím o Rakousku, které dalo světu Adolfa Hitlera, Adolfa Eichmanna, Ernsta Kaltenbrunnera a další fašistická esa.

Zatímco v čele České protektorátní vlády jsme měli generála Aloise Eliáše, který byl popraven za spolupráci s odbojem. Ani primátor Prahy JUDr. Otakar Klapka (ČSNS) si s nacisty nezadal. Naopak podporoval odboj a byl už 8. července 1941 zatčen a 4. října 1941 popraven.

Tak jako Češi udávali židy gestapu, tak udávali i komunistům. V každém národě se, v jakékoliv době, najdou lidé tohoto typu. I Anne Frankovou někdo udal. Ten kdo viděl filmový dokument o kolaboraci Holanďanů, tak ví s jakou radostí (a nejen oni) pracovali pro říši.

Drtivá většina Čechů se k Židům, kteří mluvili česky, chovala velmi vstřícně. Kromě Hilsneriády, nejsou známy větší excesy. Pravda, Češi neměli rády Židy, kteří mluvili německy, ale to bylo dáno vtahem k Němcům a ne k Židům. I ve Franci, která byla k Židům velmi vstřícná, propukla podobná aféra Alfreda Dreyfuse, důstojníka, který byl neprávem obviněný z velezrady a odsouzen.

Naopak v jiných evropských státech docházela od konce 19. století a i během 20. století k pogromům na Židy. O holocaust nemá snad smysl psát.

Každý trochu vzdělaný člověk o tom určitě něco málo ví. V Rusku po zavraždění cara Alexandra II. propukly obrovské pogromy Židů, kteří byli neprávem obviněni z jeho zavraždění. Během občanské války v letech 1917 - 1922 došlo na různých místech Ruska a Ukrajiny k 887 pogromům. Počet obětí se pohybuje mezi 70 000 - 250 000 lidmi.

Od počátku do poloviny 20. století docházelo k pogromům v Polsku. Za II. světové války došlo k pogromu v Rumunském Iasi, kde bylo zabito 14 000 židů. Došlo také k pogromu v Jedwabnem v Polsku s 380 - 1600 obětí. I po válce došlo k několika pogromům. Například 24. září 1945 ve slovenských Topolčanech, kde místní začali vyhánět židy, kteří se vrátili z koncentračních táborů domů. Poslední pogrom se uskutečnil v Polském Kielci v roce 1946.

Samozřejmě, že se po válce objevil "hrdinové", kteří povětšinou během války nevytáhli z domu ani špičku nosu a začali si vyřizovat účty. Dost často byli mezi nimi i ti, kteří vraždou ( např. režisér Sviták) chtěli zamaskovat svoje udavačství. Některé excesy na Němcích se začali v roce 1947 vyšetřovat, ale příchod komunistů k moci všechno ukončil. Ale ani v tomto jsme nebyli výjimkou. Stačí vidět záběry co se dělo po osvobození v Paříži i jinde.

V roce 1904 prohlásil tehdejší předseda České strany národně sociální Václav Klofáč, první ministr národní obrany a jediný ministr obrany který skutečně vedl válku (proti Polákům na Těšínsku a Maďarům na jižním Slovensku), Rovnost národů, Rovnost v národě! To znamená před nikým se neklanět a nad nikým se nevyvyšovat.

Češi se nemusí stydět. Myslím si, že dokonce mají být na co hrdí. V celé naší historii jsme byli obklopeni nepřáteli, který se nás snažili zničit nebo asimilovat. A málem se jim to podařilo. Ale vůle a um nás vždy zachránil a nikomu, kromě sami sobě, jsme na pár nepodstatných výjimek, nikomu neublížili. Asi to zní pateticky, ale jsem na to hrdý.

Autor: Vladislav Svoboda | čtvrtek 14.6.2018 9:43 | karma článku: 38.30 | přečteno: 2502x


Další články blogera

Vladislav Svoboda

Rozpad Jugoslávie

Stále se objevují v diskuzích čtenáři, kteří připomínají bombardování Srbska a hovoří o Srbech, který nám kdysi chtěl pomoc. Tyto, ne zrovna ojedinělé, hlasy se nechávají unášet na slovanské vlně sounáležitosti. Jaká je pravda?

30.5.2018 v 10:18 | Karma článku: 24.97 | Přečteno: 1027 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Po vlně migrantů, přichází další nebezpečí - populismus

Po nezvládnuté vlně kulturně odlišných migrantů, kdy se Němci snaží svým přístupem odčinit své zločiny z doby II. světové války a podřezat si větev na které sedí, přichází další nebezpečí - populismus.

28.5.2018 v 11:21 | Karma článku: 19.21 | Přečteno: 1195 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Další z mnoha komunistických zločinů!

Zdejší velký bojovník Jaromír Petřík v jednom svém blogu píše o Petru Pavlovi jako o velkém zločinci a zrádci, protože měl být členem KSČ. Tím se, dle Petříka, měl po roce 1989 dopustit zločinu velezrady.

10.5.2018 v 11:03 | Karma článku: 27.32 | Přečteno: 873 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Luděk Niedermayer

Naše dnešní politika, aneb, z naší vůle, o nás bez nás...

Špatně, chaoticky a nebezpečně... Takto vede v posledních pár dnech premiér naši zem. Proč si to myslím?

23.6.2018 v 22:25 | Karma článku: 6.58 | Přečteno: 115 | Diskuse

Aleš Merta

Zemanův přítel a sponzor pod palbou „mediální žumpy“

Pondělní pořad - Reportéři ČT opětovně potvrdil slova kritiků České televize, že ta ve svých pořadech přímo, či nepřímo, dehonestuje naše nejvyšší státní představitele, především prezidenta Zemana.

23.6.2018 v 18:38 | Karma článku: 20.68 | Přečteno: 667 | Diskuse

Libor Čermák

Samozřejmě, že odebírání dětí od rodičů je vždy zvrácenost

V USA vypukla aféra s odebíráním dětí rodičům, kteří ilegálně překročili jejich státní hranice. To bylo řevu! Jen by mne zajímalo, zda ti sami lidi by se též zastali obětí zvrácení praktik juvenilní justice tady v Evropě.

23.6.2018 v 15:15 | Karma článku: 24.00 | Přečteno: 409 |

David Rath

Makáme!

Babišova vláda spravuje zemi již skoro 200 dnů. Před tím ovládali 4 roky klíčové resorty jakými jsou třeba finance, spravedlnost nebo místní rozvoj. Když někdo skutečně maká, jsou vidět výsledky.

23.6.2018 v 10:15 | Karma článku: 20.02 | Přečteno: 802 | Diskuse

Petr Burian

Lekce z demokracie

Následující smyšlený minipříběh nejlépe vystihuje negativní stránku toho, co nazýváme dosud nejefektivnějším způsobem vlády, tedy demokracie. Anebo že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů.

23.6.2018 v 10:11 | Karma článku: 17.08 | Přečteno: 404 | Diskuse
Počet článků 217 Celková karma 26.47 Průměrná čtenost 1397
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen ČSNS. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj,ale prověřuj!
Najdete na iDNES.cz