Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Před mobilizací

Blíží se výročí mobilizace z roku 1938, Mnichova, vzniku II. republiky, vzniku I. republiky a okupace. Domnívám se, že neuškodí si to připomenout...Co se dělo před mobilizací vyhlášenou v pátek 23. září 1938 ve 22:30?

12. března 1938 proběhl anšlus a Rakousko, rodiště Adolfa Hitlera, za frenetického jásotu národa, se stalo součástí Německé říše. Tím se zároveň obnažila naše dlouhá, nedostatečně chráněná hranice, kde se nacházela, často nedostavěná, lehká opevnění.                                                                          

Maďarsko Hitlerovi blahopřálo. Polsko a Jugoslávie s anšlusem souhlasily už týden předtím. K Hitlerovi se přiklonily s naivním vědomím, že Hitlerovi jde pouze o Rakousko a Československo. Hitler kromě Maďarska získal jako spojence i Bulharsko. Obě země usilovaly o revizi mírových smluv. Hitler, aby si naklonil Mussoliniho v otázce Československa se vzdal nároku na Jižní Tyroli na věčné časy. V té době mělo Československo jediného spojence - Rumunsko, které v příštích několika letech projde turbulentním vývojem - od spojence Hitlera až po jeho odpůrce a několik desítek tisíc jeho vojáku padne při osvobozování Československa.

Velká Británie nechtěla bojovat, proto tlačila na Československo, aby se s Němci dohodla. Kromě toho ve Velké Británii existovali lidé, kteří v Německu viděli hráz před sovětskými komunisty. V té době začali Poláci podporovat Slováky proti Čechům a pomýšleli na vytvoření polského protektorátu na Slovensku.

Ideovým základem k nepokojům v Sudetech byla směrnice z 28. března, přijata Adolfem Hitlerem a vůdcem Sudetoněmecké strany Konrádem Heinleinem pod názvem "Zahájení plánování OA.". V souladu s těmito směrnicemi  měli Sudetští Němci uplatňovat své nároky vůči Československu  s cílem likvidace státu. Tento cíl našel velkou odezvu u sudetského obyvatelstva. Tehdy vzniklo známé heslo "ES KOMMT DER TAG" (Přijde den). 28. května vydal Adolf Hitler směrnici No 42/38 k útoku na Československo s datumem zahájení 2. října 1938.

V pondělí 12. září promluvil Adolf Hitler na sjezdu v Norimberku o otázce německé menšiny v Československu. Řval: "Utlačování tří a půl milionů Němců v Československu musí přestat!" a tvrdě napadl Edvarda Beneše. (Dnes ho napadají někteří tzv. vlastenci¨)  Projev se stal signálem pro povstání německého obyvatelstva v pohraničí. Přepady četnických stanic, služeben finanční stráže, ale i bytů českého, židovského obyvatelstva a německých antifašistů sílil.

Druhý den 13. září nařídila vláda v 13 oblastech stanné právo. Stejný den jednalo vedení SdP v Chebu a žádalo pro uklidnění situace pět podmínek: Státní policie bude ze Sudet stažena, jednotky armády se vrátí do kasáren, zruší se stanné právo, udržení pořádku se svěří místním úřadům a tato opatření se okamžitě oznámí rozhlasem..

15. září vydává SdP prohlášení ve kterém zaznělo: "Chceme domů do říše!" Heslo které rozšiřovaly i jiné německé strany.

Druhý den Henlein a další členové SdP uprchli před zatčením do Německa a SdP je zakázána. Po tomto vládním kroku vzniká polovojenský Freikorps. O vstup byl ohromný zájem. Proto musel Konrát Henlein omezit stav na 40 000 členů. Před nasazením do akce museli příslušníci Freikorpsu přísahat věrnost Adolfovi Hitlerovi (představiteli cizího státi)¨i za cenu života.

Říšskoněmecké noviny, pod vlivem ministra Geoblese, začaly chrlit titulky: českých " Strašlivé ohyzdnosti vraždících banditů!"..."Tento zločinecký stát musí být rozbit!"..."Češi zahrabávají mrtvoly!"..."Strašné zločiny českých bestií v Krumlově!"..."Německá krev žaluje!"..."Kojící matky zbity!"..."Žena a dítě rozdrcena tankem!"..."Krev umučených žaluje!"

V Sudetech byl klid a rozhořčení nad útěkem SdP. Aby i československá propaganda byla účinná a vyvracela lži, vzniklo 16. září ministerstvo pro tisk. Henlein, aby zvýšil tlak na Čechy navázal kontakty s autonomistickými Slováky. 

18. září přinesla Gazeta Polska a další polské noviny úvodníky žádající nápravu "Uloupení Těšínska". V Katovicích a dalších městech došlo k protičeským demonstracím a byl založen "Bojový výbor pro Poláky na Zalší."

V noci z 19 na 20 září zahajuje Freikorps přepady českých celnic a policejních stanic. Dochází k ozbrojeným střetům.

V noci na 21. září vyslanci Velké Británie a Francie předložili Benešovi odpověď svých vlád. Oznámili, že pokud Československo nepřijme požadavky na odstoupení území s více než 50% německého obyvatelstva (podle sčítání obyvatelstva z roku 1910!) dojde k válce, za které bude Československo zodpovědné! (byli bychom označeni jako viníci vypuknutí II. světové války) a Francie a Velká Británie se k ní nepřipojí. Beneš toto stanovisko pokládal za ultimátum a zradu. Připustil, že svolá vládu a pokusí se dát odpověď ještě týž den. Většina ministrů byla pro přijetí ultimáta, ale obávala se protestů veřejnosti. Náčelník generálního štábu armády generál Ludvík Krejčí i generální inspektor Jan Syrový byli skeptičtí, že by armáda dokázala německý útok odrazit; ale slíbili, že armáda dodrží rozhodnutí vlády. Když se Beneš ptal sovětského vyslance, jestli Sovětský svaz přijde v případě války Československu na pomoc, dostal vyhýbavou odpověď.

Československá vláda nakonec požadavky Francie a Velké Británie odpoledne přijala. Toto rozhodnutí bylo v Československu bráno jako kapitulace. Jakmile se zpráva o přijetí britsko-francouzského plánu rozšířila, vypukly v Praze a  i jinde nepokoje. Demonstrovalo se proti vládě i Benešovi. Dav prolomil na pražském Hradě bránu. Musela zasáhnout na rychlo povolaná policie. Lidé žádali vojenskou diktaturu v čele s generálem Syrovým. Demonstrace se konala celou noc. Nazítří ráno se velký dav shromáždil před parlamentem a žádal demisi vlády. Ten samý den Polsko oficiálně vzneslo vůči Československu své územní požadavky. Obratem Polsko podpořil Adolf Hitler.

22. září proběhla generální stávka, která přispěla k pádu Hodžovy vlády a ustanovení úřednické vlády vedené generálem Janem Syrovým. Henleinovcům se podařilo obsadit Varnsdorf a celý zbytek Šluknovského výběžku.

Ve dnech 22. a 23. září Chamberlain znovu jednal s Hitlerem. Hitler také žádal splnění územních nároků Polska a Maďarska.

Vlády Francie a Velké Británie náhle změnily svůj postoj a doporučily Československu mobilizovat, které ve 22.30 mobilizaci vyhlásilo.

Autor: Vladislav Svoboda | úterý 22.9.2020 9:41 | karma článku: 20,73 | přečteno: 548x
  • Další články autora

Vladislav Svoboda

Nová podoba?

Po několika letech jsem se vrátil na idnes blog. Bohužel to co jsem měl připravení zmizelo a nahrávání nejde. takže opět idnes opouštím a budu se věnovat facebooku.

11.4.2024 v 9:43 | Karma: 9,16 | Přečteno: 394x | Diskuse| Miniblogy

Vladislav Svoboda

V. díl Pouštění žilou

Jednou z nejhorších polistopadových událostí byl podpis opoziční smlouvy. Kmotři ji pochopili jako svou nedotknutelnost, a že si mohou dělat co uznají za vhodné. Ne nadarmo se někde celou noc bujaře slavilo.

8.4.2024 v 8:32 | Karma: 10,55 | Přečteno: 279x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

IV. díl Chaos

V roce 1990 se stal předsedou Československé strany socialistické mladý, velmi pohledný a ambiciózní Jiří Vyvadil.

5.4.2024 v 9:13 | Karma: 11,03 | Přečteno: 312x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

III. díl Náměstek

Privatizace byla příležitost pro veksláky, řezníky, zelináře a další, jak zlegalizovat své nelegální výdělky. Privatizace využili i cizinci, kteří nakupovali provozovny přes takzvané bílé koně.

4.4.2024 v 8:55 | Karma: 11,09 | Přečteno: 355x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Vrána k vráně sedá

Po devadesátém roce se někteří estébáci rychle zorientovali, a zjistili, že svými znalostmi a kontakty se mohou dopracovat k značnému majetku. Jedním z nich byl agent s registračním číslem 16 777 a krycím jménem Vlastimil.

2.4.2024 v 9:35 | Karma: 25,88 | Přečteno: 792x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb zápolí v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  9:13

Přímý přenos Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která je...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 272
  • Celková karma 12,81
  • Průměrná čtenost 1440x
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Seznam rubrik